Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020

Μεγάλη νίκη του Χαρίλαου Τρικούπη μέσα στο Αγρίνιο!

Για μια ακόμα φορά η Μεσολογγίτικη ομάδα αν και πήγαινε πίσω στο σκορ γύρισε το παιγνίδι και από 71-62 που έχανε στο 33'
τελικά κέρδισε 85-80!

Σε ένα ιστορικό παιχνίδι για το αιτωλοακαρνανικό μπάσκετ (δυο ομάδες του για πρώτη φορά στην Α2) ο ΑΟ Αγρινίου υποδέχθηκε τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη Μεσολογγίου για την 19η αγωνιστική.

Με πρωταγωνιστές του Παπαδιονυσίου και Βασιλόπουλο ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε και στο Αγρίνιο παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Τρομερός ο Κέβιν Φραντσκέσκι για τους γηπεδούχους με 29 πόντους. Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν εξαιρετικά και κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο τέλος με μεγάλα ψυχικά αποθέματα οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι και πήραν την νίκη.

Πλέον ο ΑΟ Αγρινίου έχει ρεκόρ 8-11 ενώ ο Χαρίλαος συνεχίζει στην κορυφή (18-1) με μοναδική ήττα με ένα πόντο στην έδρα του Ολυμπιακού και το όνειρο της Α1 όλο και πιο κοντά.

Ο αγώνας:

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την ομάδα του ΑΟ Αγρινίου που προηγήθηκε από νωρίς σκορ με 20-`14 (στο 6’) με τον Κέβιν Φρανσκέσκι να έχει 11 πόντους. Ο ΑΟ διατήρησε την διαφορά των έξι πόντων και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 28-22. Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να προηγούνται Τα στατιστικά του αγώνα εδώ.με 35-30 στο 15΄. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (15-7 στο σύνολο) και με πολλές δεύτερες επιθέσεις αύξησαν την διαφορά στο 17’ στους εννέα (43-34). Ο Χαρίλαος Τρικούπης μείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για το 43-37.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά και οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου με όπλο την άμυνα αύξησαν την διαφορά για το 57-45 στο 27’. Ο Χαρίλαος Τρικούπης ξεκίνησε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και με σερί 7-0 μείωσε 57-52, ένα λεπτό πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η διαφορά παρέμεινε στους πέντε πόντους με το 59-54 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της τέταρτης περιόδου έγιναν πιο «επιθετικοί» και με συνεχόμενες βολές μείωσαν στο καλάθι 61-59. Ο Μιχάλογλου με δύο τρίποντα και ένα δίποντο τιμώρησε την ζώνη του Τρικούπη και ο ΑΟ προηγήθηκε με 71-62 στο 33’.

Με νέο σερί οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Βασιλόπουλου μείωσαν ξανά στον πόντο 73-72. Ο ΑΟ δεν βρήκε απάντηση και με νέο τρίποντο οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη πέρασαν μπροστά με 73-75 τρία λεπτά πριν το τέλος. Το σερί του Τρικούπη στο σημείο ήταν 2-16. Ο Σαχπατζίδης τον κράτησε στο παιχνίδι και οι Παπαδιονυσίου, Αντωνάκης οι παίχτες κλειδιά για την ανατροπή. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Χαρίλαος Τρικούπης προηγήθηκε με 75-82. Τίποτα δεν άλλαξε για το τελικό 80-85.